Sektor: Zdravstvo i socijalna skrb
Program osposobljavanja za poslove: GERONTODOMAĆIN/ICA
O PROGRAMU
Značajan porast udjela starijeg stanovništva, kao jedne od socijalno ranjivih skupina, u ukupnom stanovništvu, povećava potrebe za socijalnom skrbi te socijalnim uslugama o kojima ovisi kvaliteta života starijih osoba. U Republici Hrvatskoj prisutan je izraziti trend nepovoljnih demografskih kretanja (starenja stanovništva, rasta broja starijih u odnosu na aktivno stanovništvo kao i rasta udjela samačkih kućanstava) što uvjetuje pronalaženje novih oblika društvene skrbi za starije stanovništvo.
Upravo zbog toga, donošenjem ovog programa i osposobljavanja potencijalnih polaznika, pridonijet će se razvoju socijalnih usluga za starije osobe u njihovim domovima i lokalnim zajednicama radi što duljeg nastavka življenja u vlastitom okruženju, unaprjeđenja kvalitete njihova života i aktivnog sudjelovanja starijih u životu zajednice.
Usluge gerontodomaćina obuhvaćene su unutar nekoliko glavnih područja: organizacija prehrane, pomoć u obavljanju kućanskih poslova i održavanju okućnice, pomoć u održavanju osobne higijene i brige o zdravlju, psihosocijalna podrška te usluge posredovanja između korisnika i društvenih institucija u cilju ostvarivanja različitih prava.
Program se donosi zbog potreba državnog, regionalnog i lokalnog okruženja u kojem će izvoditi (pr. natječaji za projekte…), kao i potreba polaznika za formaliziranjem prethodno stečenih vještina i znanja iz područja poslova gerontodomaćina/ce.
UVJETI UPISA
U program osposobljavanja za poslove gerontodomaćina mogu se upisati osobe koje imaju:
- završenu osnovnu školu
- navršenih 18 godina života
- liječničko uvjerenje o zdravstvenoj (psihofizičkoj) sposobnosti za obavljanje poslova gerontodomaćina.
RADNO OKRUŽENJE I UVJETI RADA
Poslovi gerontodomaćina obuhvaćaju pomoć starijim osobama u njihovom domu. Zahtijevaju fizički i psihički rad, komunikativnost, samostalnost, snalažljivost u novom okruženju, strpljivost, moralnost (poštenje, pouzdanost…)
Rad u smjenama prema potrebama korisnika.
KOMPETENCIJE KOJE POLAZNIK STJEČE ZAVRŠETKOM PROGRAMA
- Prepoznati i razlikovati potrebe osoba treće životne dobi te im pomagati primjenjujući načela poštovanja integriteta i dostojanstva osobe.
- Prilagoditi načine pripreme obroka/pripremiti ga ili dostaviti hranu korisniku.
- Koristiti odgovarajuće postupke u održavanju osobne higijene, higijene i čišćenja (stambenog) prostora, odjeće i osobnih predmeta.
- Prilagoditi i obavljati poslove potrebama starije osobe i uvjetima kućanstva.
- Komunicirati na primjeren način sa starijim osobama i primijeniti pravila poslovnog bontona pri ostvarivanju suradnje s relevantnim ustanovama.
- Primijeniti pravila zaštite na radu i pružanja prve pomoć.
TRAJANJE PROGRAMA I NAČIN IZVOĐENJA
Program osposobljavanja od ukupno 160 sati realizirat će se redovitom ili konzultativno-instruktivnom nastavom. Teorijski dio programa u trajanju od 65 sati i vježbe u trajanju od 14 sati izvode se u učionici ustanove.
Praktična nastava u trajanju od 81 sat realizira se u institucijama koje se bave brigom o starijim osobama s kojima ustanova ima sklopljen ugovor o suradnji te u domaćinstvu korisnika s iskusnim gerontodomaćinom/com pod nadzorom mentora.
Polaznik vodi dnevnik rada te ga potpisanog i ovjerenog predaje u ustanovu.
Konzultativno – instruktivna nastava: broj skupnih konzultacija iznosi 44 sata od ukupnog broja sati teorije nastave planirane u programu. Skupne konzultacije izvode se s cijelom obrazovnom skupinom i obavezne su za sve polaznike. Individualne konzultacije se provode u trajanju od 21 sat, putem e-maila, neposredno prema potrebi polaznika.
Praktična nastava i vježbe provode se u punom fondu sati.
Rad polaznika na praktičnoj nastavi nadzire mentor.
DOKUMENTI POTREBNI ZA UPIS
- Rodni list
- Domovnica
- Svjedodžba o završetku najmanje osnovne škole
- Osobna iskaznica (svi dokumenti mogu biti u preslici sa originalima na uvid)